خدمات شستشو فرش

فرش یکی از مهم ترین کالای اساسی در خانه ها می باشد که به مراقبت و نگهداری مخصوصی نیاز دارد. در قدیم بسیاری از خانواده ها شتسشو فرش را در حیاط خانه خود انجام می دادند که مشکلات زیادی را به همراه داشت. جدا از مصرف بیش اندازه آب ممکن بود فرش ها به دلیل استفاده نادرست از مواد شوینده به مرور زمان خراب می شدند. با روی کار اومدن قالیشویی های معتبر که به صورت تخصصی شستشو فرش را انجام می دهند، کار را برای بسیاری از خانواده ها راحت کرد. قالیشویی های معتبری در تهران و همه شهر را وجود دارند که به بهترین نحوه عملیات شستشو فرش را برای شما انجام می دهند. در این مقاله می خواهیم به خدمات مهم قالیشویی بپردازیم و بررسی کنیم که چرا باید فرش های خودمان را به قالیشویی ها بدهیم!

دلایل سپردن شستشوی فرش توسط قالیشویی

در وهله اول باید این نکته را بدانید که فرش ‌های جدید در انواع مختلف و با الیاف گوناگونی در بازار عرضه می شوند و نوع و الیاف آنان با یکدیگر بسیار متفاوت است. هر کدام از فرش ها، ویژگی ‌های منحصر به فرد خود را دارند و با توجه به کارخانه و الیاف استفاده شده ویژگی های آن ها متفاوت است. به همین شستشو آنها متفاوت است و نیازمند مواد شوینده و روش مناسب مخصوص هر فرش با الیاف خاص است. اینکه فرش شما چه الیافی دارد و باید با چه موادی شسته شود را باید یک متخصص تشخیص دهد و تنها با تجربه سال‌ها فعالیت در این زمینه می توانید آگاهی لازم را کسب کنید. و این موضوع را بدانید که اگر تشخیص درست داده نشود، ممکن است آسیب جدی به فرش شما وارد شود و به قیمت از دست رفتن کیفیت فرش و شستشوی نامناسب آن تمام شود.
موضوع بعدی میزان مصرف مواد شوشنده و آب مصرفی است که زمان که شما در خانه فرش می شورید این موارد بیشتر می شود و نشان می‌دهد که شستشوی فرش در خانه، دیگر مانند گذشته از نظر مالی نیز به‌صرفه نیست.
با توجه موضوعات گفته شده، نتیجه میگیریم شستن فرش در بهترین قالیشویی باعث می شود که یک فرش تمیز و درخشان داشته باشید. نتیجه‌ای که قطعا با شستن آن به هیچ روش دیگری به دست نخواهد آمد. پس یک کارخانه قالیشویی حرفه ‌ای در کنار خدمات فرش شویی، بهترین خدمات را در سایر زمینه‌های مورد نیاز و مرتبط، مانند رفوگری، رنگ برداری، ریشه زنی و… ارائه می‌دهد تا بتوانید با خیالی آسوده، رفع تمامی ایرادات فرش ارزشمند خود را به ما بسپارید. حال در ادامه به بررسی بیشتر این موضوع می پردازیم:

کیفیت مناسب در شستشو

شستشوی فرش در قالیشویی اصیل یک کار تخصصی است و توسط افراد کاربلد و ماهر انجام می شود. بدانید که قالیشویی ها فرش ها را یک کالا ارزشمند میدانند و برای فرش شما ارزش قائل هستند وهر قالی یا فرشی را که به قالیشویی ما بسپارید ما آن را باتوجه به نوع و ویژگی های خاص آن فرش می شوریم و مواد مخصوص و لازم متناسب هر فرش را استفاده می کنیم. در قالیشویی ها از دستگاه ‌های مکانیکی مخصوص فرش شویی استفاده می شود و مواد شوینده و شامپوهای مخصوص فرش شویی با بالاترین کیفیت است از بهترین روش‌های شستشوی فرش و خشک کردن استفاده می کنند. همین موضوعات است که موجب می شود فرش ما با بهترین و عالی ترین نحوه ممکن شسته شود.

البته همچنان هستن قالیشویی هایی که فرش ها را به روش سنتی می شویند یعنی اینکه برای شستن از نیروی انسانی استفاده می کنند و از دستگاه ها استفاده نمی کنند. در قالی شویی های سنتی، کارکنان وظیفه کلیه عملیات شستشو و خشک کردن را بدون دستگاه ها انجام می دهند. این کار باعث اتلاف انرژی پرسنل شده و نتیجه نهایی نیز آن موجب می‌شود تا بخاطر خستگی، شستشو به صورت یک‌ دست و یکنواخت انجام نشود. همچنین خشک کردن فرش توسط خشک‌ کن‌ های مخصوص، بسیار موثرتر از خشک کردن آن زیر نور آفتاب و در معرض انواع آلودگی است.

تضمین و قرارداد سلامت فرش

سلامت فرش ها از همه چیز مهم تر است و باید دست کسی بسپارید که مطمئن شوید که فرش های شما را به سلامت به شما بر میگرداند.هنگامی که شما خودتان فرش می شویید یا کسی را برای انجام اینکار انتخاب می کنید تضمینی برای سلامت فرش شما نیشت الخصوص اگر فرش شما دست بافت باشد! زمانی که شما فرش خود را به قالیشویی های مطمئن می سپارید و شستشو فرش توسط مراکز معتبر انجام شود یک تضمین قرارداد برای شما می باشد و سلامت فرش خود را تضمین کرده اید. تمامی کارکنان و گارگران قالیشویی افرادی ماهر و با تجربه هستند و همچنین در تمامی روند انجام کار کارشناس های خبره نضاگره کار کارگران هستند. اگر هم شستشو تمام اتوماتیک باشد که دیگر نگرانی ندارید زیرا که تمامی مراحل توسط دستگاه ها انجام می شود.

بررسی و نظارت در شستشو توسط کارشناس

همانطور که اشاره شد در قالیشویی های معتبر، کارشناسان خبره برای تشخیص و کنترل کیفیت فرش وجود دارند که فرش های شما را شناسایی می کنند. فرش ها دست بافت به کارشناس احتیاج بیشتری دارد و ممکن است در صورت شستشو نادرست رنگ های فرش بهم بریزد. پس زمانی که شما فرش های خود را به قالیشویی می دهید دیگر نگرانی خرابی فرش نیستین و در کیفیت فرش تداخلی ایجاد نمی شود.

حمل و نقل آسان

حمل و نقل از دیگر مشکلات شما برای شستشو فرش به صورت دستی است. اگر شما خودتان بخوایید فرش را بشورید می دانید که حمل آن بسیار دشوار است و به سختی می توانید این کار را انجام دهید. قالیشویی های معتبر این کار را به راحتی برای شما انجام می دهند و با کاور های تمیز فرش را به شما به صورت خشک شده تحویل می دهند و شما نیازی نیز در این باره نگرانی داشته باشد.

بدون دردسر و تحویل سریع

شستشو فرش توسط قالیشویی بسیار کار را برای شما آسان می کند و فقط کافی است که شما با قالیشویی تماس بگیرید تا نیروهای مورد نظر به منزل بیایند و فرش شما را تحویل بگیریند. تمامی فرایند شستشو فرش و تعرفه ها توسط کارشناسان و زیر نظر نرخ اتحادیه انجام می شود.

انواع روش های شستشو

امروزه با توجه به پیشرفته شدن تکنولوژی شستشوهای مختلفی به روی کار آمده اند و شستشو قالی توسط ماشین ها تمام اتوماتیک یا نیمه اتوماتیک انجام می شود در ادامه می خواهیم به بررسی این روش ها بپردازیم:

شستشو نیمه اتوماتیک

در این روش شستشو فرش توسط نیروانسانی و دستگاه های ماشینی انجام می شود. یعنی اینکه ابزارهای پیشرفته ای برای شستشو فرش هستند که توسط کارگران قالیشویی هدایت می شوند. یک شخص و یا اپراتور به وسیله اقلام شستشو مختلف مانند فرچه و همچنین شلاق زن و یا ابزار آب گیری فرش برای شستشوی فرش استفاده می کند و فرش شما را به بهترین نحوه ممکن می شوید. این روش یک ترکیب تلفیقی از روش سنتی و اتوماتیک مدرن است و دقت کار بسیار بالاست زیرا که نه تنها کار با ماشین ها انجام می شود بلکه نیروی انسانی هم دخیل است.

شستشوی اتوماتیک

همانطور از نامش پیدا است این نحوه شستشو فرش یک روش تمام اتماتیک است و نیروی انسانی در شستشو فرش دخیل نیست در این روش فرش ها از مرحله ۰ تا ۱۰۰ توسط دستگاه های تمام اتوماتیک پیشرفته و مدرن شسته می شوند. این دستگاه ها مدل های گوناگونی دارند و می توانید آن ها را در انواع مختلف در بازار پیدا کنید که به صورت صفحه ای و دیسکی شستشوی فرش ها را در قالیشویی انجام می دهند. تنها دخالت نیروی انسانی در روش تمام اتوماتیک در هنگام جابجایی فرش هاست و در داخل قالیشویی عمل شستن قالی ها تماماً توسط این دستگاه ها اتوماتیک انجام می شوند.

دستگاه های شستشو فرش با تکنولوژی های پیشرفته ای که دارند، عمل شستشوی فرش ها، شلاق زنی، فرچه کشی و آب گیری آن ها را با مواد شوینده مناسبی که در درون دستگاه قرار می گیرد، کار شستشو را انجام می دهند. بعد عنلیات شستشو فرش توس دستگاه ها، کرمنان فرش ها را در دستگاه های خشک کن قرار می دهند تا آب آن ها گرفته شود و آماده تحویل به مشتری شوند. در بازار هر روز مدل های جدیدی از این دستگاه ها عرضه می شود.

شستشوی فرش ماشینی

برای شستشو فرش های ماشینی در قدم اول کارشناسان باید نوع رنگ و الیاف فرش را تشهیص دهند تا مواد مخصوص آن را استفاده کنند و در مرحله بعد از کارشناسایی بید اقدامات زیر انجام شود:

  • در قدم اول باید فرش را در محیطی شیب دارد و سفت قرار دهیم و اگر فرش را روی زمین کاملا صاف قرار دهیم در هنگام شستشو برای خارج شدن آب به مشکل می خوریم. کف سطح باید از موزاییک، سنگ و سیمان باشد تا ابزارهای شستشو کار را راحت تر انجام دهند.
  • مرحله بعد فرش را با آب ولرم خیس می کنیم تا مواد شوینده راحت تر و بهتر جذب فرش شوند.
  • در قدم بعدی باید مقدار مناسبی از مواد شوینده را بر روی سطح فرش بپاشید و مواد شوینده نباید بیش از حد اسیدی یا قلیایی در این صورت آسیب به فرش می زد و باشد مواد مخصوص شستشو فرش را انتخاب کنید. برای انتخاب شوینده‌های مناسب می‌توان از مقالات مختلف رجوع کرد که بر اساس نوع فرش، رنگ، بافت، جنس الیاف و … مواد شوینده مختلف معرفی می کنند.
  • مواد شوینده باید با استفاده از فرچه ‌های مخصوص در تمامی سطح فرش ژخش شود تا به خورد تار پود فرش برود و تمامی سطح فرش در کف غرق شود.
  • بعد شستشو با فرچه یا ماشین های مخصوص شستشو اگر همچنان لکه ای بود باید عملیات شستشو را مجددا تکرار کنید.
  • در نهایت لازم است که با استفاده از پارو، فرش ها آب اضافی گرفته می شود و تمامی آب موجود در الیاف و سطح فرش خارج شود.
  • بعد از اتمام شستشوی فرش ماشینی ضروری است که در یک محیط مناسب قرار داده شود تا کاملا رطوبت فرش گرفته شود و خشک شده باشد.
  • این نکته را در نظر داشته باشید که عملیات گفته شده حالت کلی بود و اگر شما با دستگاه های شستشو فرش این عملیات را انجام می دهید، بدانید که روند کاز به همین صورت است و فقط نیروی انسانی دخیل نیست.

شستشوی انواع فرش دستباف

شستشو فرش دست بافت متفاوت تر است و باید دقت و حساسیت بیشتری را برای شستشو فرش انجام دهید. زیرا که فرش های دست بافت بسیار گرانقیمت هستند و الیاف آن ها بسیار حساس بوده و رنگ های داخل فرش بسیار حساس هستند و اگر اصول آن را رعایت نکنید آسیب جدی به فرش وارد می شود.

گردگیری و غبارگیری رویه فرش: اولین قدم برای اقدام به شستشو فرش این است که باید گرد و غبار فرش را تمیز کنید و اگر گرد و خاکی وجود دارد از بین ببرید. برای این کار باید از جاروبرقی مخصوص که مکش بالایی دارند استفاده کنید. زمانی که شما گرد و غبار فرش را می گیرید باعث می شود که در هنگام شستشو فرش گرد و غبار به الیاف فرش نچسبد. در قدیم برای غبار گیری فرش را از جایی آویزان می کردند و با کمک چوب فرش را می زدند که این کار به انسان خیلی آسیب وارد می کرد ولی امروز توسط جاروبرقی های مخصوص این کار را انجام می دهند.

شناسایی رنگ فرش: بعد از خاک روبی و غبار گیری شما باید رنگ فرش های خود را تست و شناسایی کنید. در تولید فرش‌ های دستباف از الیاف و رنگ‌ های طبیعی استفاده می‌ شود و باید در شستشو مراقب باشید که مواد شوینده مناسب را انتخاب کنید تا رنگ ها دچار مشکل نشوند. این کار خیال خودتان را راحت می کند و باعث می شود که رنگ فرش ها با یکدیگر ترکیب نشود و بعد شناسایی و تست رنگ می توانید اقدام به شستشو فرش کنید. هر مواد شویندی که استفاد می کنید باید حواستان به تغیر رنگ یا واکش رنگ ها باشد. برای تست رنگ فرش باید از یک دستمال مرطوب مناسب استفاده کرد و آن را بر روی قسمت‌های مختلف فرش کشید تا از عدم رنگ دهی آن مطمئن شد.

آغاز شستشو فرش و خیس کردن آن با مواد شوینده: حال که خاکروبی و تست رنگ فرش مد نظر را انجام داده اید نوبت آن است که فرش را خیس کنید تا برای شستشو با مواد شوینده آماده شود. به این نکته توجه کنید که زدن آب داغ باعث ترکیب شدن رنگ ها می شود و باید از آب ولرم استفاده کنید.سپس مواد شوینده مخصوص را رو فرش بریزید و با کمک یک برش یا فرچه نرم آن را در تمام قسمت ها پخش کنید تا حسابی کفی شود. انتخاب برس و فرچه مناسب هم یک نکته مهم و اساسی است و می توانید به جای برس از یک پارچه نرم هم استفاده کنید. این مرحله در شرکت ‌های قالیشویی توسط دستگاه‌ های شستشو انجام می ‌شود که به‌آرامی روی فرش حرکت می‌ کنند و سطح فرش را به‌آرامی شستشو می دهد.

آبکشی فرش دستبافت: بعد از اینکه فرش را شستید و گرد و لکه ها را از بین بردید حال نوبت مرحله آبکشی فرش است. آبکششی فرش باعث می شود که شما بتوانید یک بازنگری دوباره بکنید و اگر دوباره لکه ای وجود داشت مجدد بشویید. شما باید مرحله آبکشی فرش تا زمانی که آبی زلال از فرش خارج شود ادامه دهید.

خشک‌ کردن فرش: بعد از آب کشی فرش نوبت آن است که فرش را در محلی مناسب قرار دهید تا خشک شود، البته در قالیشویی های مدرن اینکار توسط دستگاه ها انجام می شود.

سوالات متداول

قیمت قالیشویی ها بر چه اساسی تعیین می شود؟
یک نرخ مصوب توسط اتحادیه در نظر گرفته شده است که بر اساس آن کارشناس ها قیمت را می گویند. ولی در حالت کلی قیمت فرش بستگی به میزان کثیفی و نوع فرش شما برای شستشو دارد.

آیا رفو فرش هم انجام می دهید؟
رفو و ترمیم فرش را شما باید با کارشناس ها هماهنگ کنید و این درخواست داشته باشید که فرش را باید ترمیم و رفو کنند. رفو فرش یک عملیات جداگانه محسوب می شود و هزینه جداگانه ای در قبال آن باید پرداخت کنید.

ضمانت و تضمین کار قالیشویی به چه صورت است؟
در قالیشویی اصیل بهترین ماهرترین کارکنان وجود دارند و با نحوه احسنت کار شما را انجام می دهند. و در تمامی مراحل شستشو فرش کارشناس های خبری ای نظارگر کارکنان هستند تا تداخل و خللی ایجاد نشود.

چرا باید فرش های خودمان را به قالیشویی بسپاریم و از روش سنتی استفاده نکنیم؟
شستشن فرش به روس سنتی پیشنهاد نمی شود زیرا که هم از لحاظ صرفه جویی آب و مواد کار درستی نیست و مصرف بی رویه دارد و هم اینکه از افرادی که این کار را انجام می دهند تخصص نداشته باشند و فرش ها نشناشند، اختلال و خرابی برای فرش ها به وجود می آید. همچنین در قالیشویی ها خدمات دیگری چون رفو و ترمیم، استفاده از مواد شوینده مخصوص استفاده می شود. از نر حمل و نقل هم کار شما راحت تر است و تنها با یک تماس کارشناس ها به شما مرجعه می کنند و فرش را در اولین فرصت تحویل می دهند.

اگر لکه خون یا نجسات دیگری در فرش وجود داشته باشد، آن ها را تمیز می کنید؟
در مرحله اول فرش ما بازنگری می شود و اگر لکه نجاستی وجود داشته باشد اول عین نجاست را از بین می بریم و سپس به شستشو و آبکشی اقدام می کنیم.

آیا در ساعات اداری هم امکان مراجعه کارشناس ها وجود دارد؟
بله شما با هماهنگی می توانید در ساات غیر اداری هم برای بردن یا تحویل فرش ها با کارشناس ها هماهنگ کنید و حتی در روزهای تعطیل هم اینکار انجام می شود.

تعرفه رفو و ترمیم فرش به صورت است؟
تعرفه رفو و ترمیم بسیار متفاوت است و بستگی به فرش شما دارد. کارشناس ها بعد از بررسی فرش و تشخیص نوع رفو به شما قیمت را اعلام می کنند.

لکه بری فرش هزینه جداگانه دارد؟

در قالیشویی ها شستشو های مختلفی وجود دراد. یک شستشو معمولی و یک لکه بری و اعلا شویی که تعرفه قیمت این دو متفاوت است.

تحویل فرش ها چند روز زمان می برد؟
تحویل فرش ها بستگی به نوع فرش ها و عملیات انجام شده بر روی آن ها دارد. ولی معمولا چنکه فرش ها به صورت اتوماتیک یا نیمه اتوماتیک شسته می شود، تحویل آن ها زودتر انجام می شود نهایتا تا 5 روز کاری فرش ها تحویل داده می شوند.

آیا امکان شستشو فرش ها در محل وجود دارد؟
اینکار اصلا توصیه نمی شد زیرا که کارناسان نمی توانند تمامی دستگاه های اتوماتیک را حمل کنند و در این صورت شستشو به صورت سنتی انجام می شود که شاید زیاد مطلوب نباشد و بهتر است که شما هم شستشو را در محل خود انجام ندهید.

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed